Магдебург (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Магдебург
Административен округ
Карта на Saxony-Anhalt со округот Магдебург
Карта на Saxony-Anhalt со округот Магдебург
Земја Германија
Сој. покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2004-01-01
Админ. центар Магдебург
Површина
 • Вкупна 11.737 km2 (4,532 sq mi)
Население (2000)
 • Вкупно 1.220.231
 • Густина 100/km2 (270/sq mi)

Магдебург бил еден од трите владини окрузи на Саксонија-Анхалт, Германија, кој се наоѓал на северот на покраината.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основана во 1815, како единица во провинцијата Саксонија во кралството Прусија, станувајќи дел од Саксонија-Анхалт по Втората светска војна. Владиниот округ беше распуштен на 1 јануари 2004. Неговите функции беа преземени од страна на Landesverwaltungsamt, кој има три канцеларии во поранешните седиште на окружните влади.

Единици[уреди | уреди извор]

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Алтмаркрајс Залцведел
 2. Ашерслебен-Штасфурт
 3. Бердекрајс
 4. Халберштат
 5. Јериховер Ланд
 6. Орекрајс
 7. Кведлинбург
 8. Шенебек
 9. Штендал
 10. Вернигероде
 1. Магдебург

Поврзано[уреди | уреди извор]