Магдалена Андершон (политичарка)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вини Естер Магдалена Андерсон (родена на 9 март 1954 година) е шведска политичарка од Умерената партија . Таа била член на Риксдагот од 2003 до 2012 година, претставувајќи го округот Јеншепинг, а потоа и гувернер на округот Вестерботен од ноември 2012 до март 2020 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Anders Ågren (27 March 2020). „Stort tack till vår avgående landshövding Magdalena Andersson“ (Swedish). Västerbottenskuriren. Посетено на 11 February 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]