Мавро Орбини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мавро Орбини
Насловна страница на првото издание на "Regno de gli Slavi", напишано од Мавро Орбини
Роден(а)1563
Дубровник, Дубровничка република
Починал(а)1614
Занимањеписател

Мавро Орбини (1563–1614) бил католички монах и историчар.

Световното име му е Фрањо, а името Мавро го зема како монах. Основното и средното училиште ги завршува во Дубровник, а на 15-годишна возраст пристапува во Бенедиктинскиот манастир. Литературната дејност ја започнал со компилациското теолошко дело De Ultimo Fine Humanæ Vitæ Vel Summo Bono. Неговото најзначајно дело е Кралството на Словените (Пезаро, 1601), кое во еден период било ставено во Индексот на забранетите книги.