Мавровски меморијал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мавровски меморијал е традиционален меѓународен натпревар во скијачко трчање (нордиско скијање) кој се одржува секоја година на патека околу Мавровското езеро.

Натпреварот е меморијален во чест на загинатите градители на Хидросистемот „Маврово“.

Натпреварите се состојат од две дисциплини:

  • скијачко трчање на патека од 30 км и
  • спринт на патека од 1.500 м.

Традиционално, на Мавровскиот меморијал учествуваат нордијци од балканските и од други земји.

Првиот натпревар е одржан во 1962. година.