Мавзолеј на Александар Батенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мавзолеј на Александар Батенберг
Battenberg Mausoleum Sofia 7.jpg
Општи податоци
ГрадСофија
ЗемјаБугарија
Проектирање и изградба
АрхитектХерман Маер

Мавзолејот на Александар Батенберг е објект кој се наоѓа во Софија, Бугарија. Во неа се наоѓа гробот на првиот бугарски кнез Александар I Батенберг.

Објектот има плоштина од 80 m2 и висина од 11 метри, и истиот бил изграден во 1897 година. Главен архитект бил Херман Маер. Александар Батенберг на ова место бил погребен во 1898 година. Во текот на 1937 година, неговата сопруга дарувала лични предмети и документи од Александар, кои исто така биле изложени овде. Во текот на комунистичкото владеење на земјата, односно од 1946-1991 година, мавзолејот бил затворен за посетители. По падот на комунизмот, тој повторно бил отворен,

Координати: 42°41′29.4″N 23°19′56.8″E / 42.691500° СГШ; 23.332444° ИГД / 42.691500; 23.332444