МХЕ „Мала Река“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МХЕ „Мала Река“
Поглед на централата
МХЕ „Мала Река“ is located in Македонија
Местоположба на МХЕ „Мала Река“ во Македонија
НазивМала хидроелектрана „Мала Река“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоБазерник и Бабино
Координати41°17′27.23″N 21°03′38.45″E / 41.2908972° N; 21.0606806° E / 41.2908972; 21.0606806Координати: 41°17′27.23″N 21°03′38.45″E / 41.2908972° N; 21.0606806° E / 41.2908972; 21.0606806
Статусоперативна
ОператорЕМК ДООЕЛ
Информации за произодството
Построен капацитет270 kW[1]

Мала Река — мала хидроелектрана на Бабинска Река, сместена помеѓу селата Бабино и Базерник.

МХЕ „Мала Река“ е управувана од страна на ЕМК ДООЕЛ Мали хидроелектрани и има моќност од 270 kW.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Преглед на производители на електрична енергија од обновливи извори на енергија - мали хидроелектроцентрали“ (PDF). Регулаторна комисија за енергетика. Посетено на 27 ноември 2016.