Прејди на содржината

МХЕ „Градечка Река“

Координати: 41°50′39″N 22°30′27″E / 41.84417° СГШ; 22.50750° ИГД / 41.84417; 22.50750
Од Википедија — слободната енциклопедија
МХЕ „Градечка Река“
Поглед на централата
МХЕ „Градечка Река“ во рамките на Македонија
Местоположба на МХЕ „Градечка Река“ во Македонија
НазивМала хидроелектрана „Градечка Река“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоГрадец
Координати41°50′39″N 22°30′27″E / 41.84417° СГШ; 22.50750° ИГД / 41.84417; 22.50750
Статусоперативна
Изградбата почнала2012
Пуштена2013
ОператорПЦЦ Хидро
Информации за произодството
Построен капацитет0,7 MW

Градечка Река — мала хидроелектрана на истоимената река, сместена на влезот на селото Градец од страна на планината Плачковица. Оддалечена е на околу 5 км од Виница и околу 2 км од акумулацијата. Хидроелектраната има моќност од околу 0,7 МW.[1] Проектираното годишно производство на електраната е 4.239 MWh. МХЕ „Градечка Река“ е управувана од страна на ПЦЦ Хидро.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Изградба и оперативност на четири мали хидро електрани во Република Македонија: План за вклучување на заинтересирани страни“ (PDF). Скопје: Емпириа ЕМС ДООЕЛ Скопје. декември 2010. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-01-08. Посетено на 2 јуни 2016.
  2. „Оцена на влијанието врз животната средина од мала хидро електрана „Градечка Река", општина Виница, Македонија: НЕ — техничко резиме“ (PDF). Скопје: Емпириа ЕМС ДООЕЛ Скопје. септември 2010. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-02-15. Посетено на 2 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]