Л-Кредит Лион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Л-Кредит Лион (француски: Le Crédit Lyonnais) — француска банка, која работи само во Франција, наследник на познатата француска банка Кредит Лион.

Во 2003 година Кредит Агрикол создала нов банкарски субјект, а во 2005 го променила името ЛСЛ Кредит Лион.

Банката има над 6 милиони корисници и поседува над 2000 филијала (2005 г.). Во 2005 година имала 26.000 вработени.

Поврзано[уреди | уреди извор]