Лу Син

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џоу Шужен
LuXun1930.jpg
ПсевдонимЛу Син
Занимањераскажувач, книжевен критичар, есеист
Период1918-1936

Лу Син или Лу Сјун (трад. 魯迅 ; упр. 鲁迅; пинјин Lǔ Xùn) е прекарот на Џоу Шужен (трад. 周樹人; упр. 周树人; пинјин: Zhōu Shùrén) еден од најголемите кинески писатели на XX век. Од голем број на книжевни критичари се смета за основач на современата кинеска книжевност и тој пишувал на класичен кинески и на народен јазик. Лу Син пишувал раскази, бил и преведувач, есеист и книжевен критичар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]