Луј де Броли

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луј де Броли
Broglie Big.jpg
Роден 15 август 1892(1892-08-15)
Диеп, Франција
Починал 19 март 1987(1987-03-19) (на 94 год.)
Лувесењ, Франција
Националност Француско
Полиња физика
Установи Сорбона
Образование Сорбона
Докторски ментор Пол Лангевин
Докторанти Сесил Деви-Морет
Бернард д'Еспањат
Жан-Пјер Виџиер
Александру Прока
Познат по Брановата природа на електроните
Теоријата на де Броли-Бом
Де Бролиеви бранови
Поважни награди Нобелова награда за физика (1929)

Луј де Броли (15 август 1892 - 19 март 1987) — француски физичар.

Добил Нобелова награда во 1929 година. Тој утврдил дека честичките од материјата како што се електроните имаат брановидни својства. Двојната природа на материјата и светлината (двете имаат брановидна природа и се честички) се нарекува дуализам на бранови и честички