Прејди на содржината

Луѓе-сенки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уметнички приказ.
Уметнички приказ.

Луѓе-сенки (англиски: Shadow people) е име за паранормална појава, која доста луѓе ја виделе и опишале како темна сенка во облик на човек. Скептиците веруваат дека тоа е само вид на халуцинација. Истражувачот на паранормално Хајди Холис изјавил дека тоа е натприродна појава.[1]

Причини[уреди | уреди извор]

Ова порано било само приказна за духови, но денеска многу религии и легенди тврдат дека е ова натприродна појава. Некои анализи на психолошките состојби можат да го објаснат видувањето на луѓе-сенки. За тоа можат да бидат заслужни Парализа на сон, илузии и халуцинации[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Хејди Холс ги опишува како темни човечки сенки кои се движат на такво растојание од окoто што едвај може да се видат[3]. Многу научници мислат дека тоа на луѓето им се причинува затоа што сенките не се гледат јасно. Се појавуваат најчесто на места на кои нема многу луѓе. Голем број луѓе пријавиле дека во својата куќа на плафонот виделе сенка во облик на човек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ahlquist 2007, стр. 122.
  2. Oakley & Malik 2007, стр. 17.
  3. Kinsella 2011, стр. 117.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Kinsella, Michael (2011). Legend-tripping Online: Supernatural Folklore and the Search for Ong's Hat. Univ. Press of Mississippi. стр. 117. ISBN 978-1-60473-984-8.
  • Oakley, Clare; Malik, Amit (15 ноември 2011). Rapid Psychiatry. John Wiley & Sons. стр. 6. ISBN 978-1-118-29418-5.
  • Ahlquist, Diane (2007). The Complete Idiot's Guide to Life After Death. DK Publishing. стр. 122. ISBN 978-1-4406-2623-4.