Прејди на содржината

Луѓе, неизбројани

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Луѓе, неизбројани“
РежисерАрон Јегер
ПродуцентMарк Свенкер
Tом Раски
МузикаРоби Ботос
КинематографијаСтивен Ц. Вајтхед
МонтажаКурт Енгфар
Премиераавгуст 20 2011 (2011-08-20) (Светски филмски фестивал)
Времетраење99 минути
ЗемјаКанада
Јазиканглиски

Луѓе, неизбројани е канадски документарен филм од 2011 година во режија на Арон Јегер. Ја раскажува приказната за културата и историјата на ромскиот народ (општо познати како цигани ) во Европа, со посебен акцент на нивната тешка состојба за време на холокаустот . Филмот исто така прави паралела околу сличностите на нетолеранција помеѓу времето на Порајмосот (ромскиот холокауст) и зголемената нетолеранција и злоупотреба на правата на Ромите во Европа денес . [1] [2] Беше номиниран за награда на продуцентскиот гилд на Америка во 2012 година. [3] Филмот беше прикажан на њујоршкиот џипси фестивал [4] и е дел од серијата предавања за холокаустот на универзитетот Вандербилт . [5]

  1. Webster, Andy (15 May 2014). „Telling the Gypsies' Tale Beyond the Stereotype“. The New York Times. Посетено на 16 May 2014.
  2. „All Films « A People Uncounted « Salem Film Fest 2012“. Salem Film Festival. Архивирано од изворникот на 2013-03-10. Посетено на 8 February 2013.
  3. „PGA Motion Picture Nominees Announced“. Producers Guild of America. January 2, 2013. Посетено на 8 February 2013.
  4. „NY Gypsy Festival Presents A Film Screening of the Critically Acclaimed A PEOPLE UNCOUNTED by AARON YEGER“. DROM. September 2012. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на 8 February 2013.
  5. „Holocaust Lecture Series - A People Uncounted“. Vanderbilt University. September 2012. Посетено на 8 February 2013.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]