Лучијано Де Крешенцо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лучијано Де Крешенцо ( 18 август 1928 – 18 јули 2019 година) бил италијански писател, филмски актер, режисер и инженер.[1]

Роден е во Неапол. Тој пораснал со актерот Бад Спенсер . Де Крешенцо дипломирал инженерство и работел за IBM Италија до 1976 година, кога го објавил бестселерот Così parlò Bellavista ( Така се зборувало Белависта ), збирка факти и анегдоти за неговиот град која била продадена во 600.000 примероци во Италија и била преведена на многу јазици. Со текот на годините Де Крешенцо станал меѓународно успешен автор. Во 1980 година тој дебитирал како актер во Il pap'occhio, под режисерската палка на неговиот пријател Ренцо Арборе, заедно со Роберто Бенињи.[2]

Во 1981 година тој го направил своето ТВ деби заедно со Ренцо Арборе и Лори Дел Санто во успешното и иновативно шоу Tagli, ritagli e frattaglie .

Во 1984 година тој ја режирал успешната филмска адаптација на Così parlò Bellavista (во која тој исто така го играл главниот лик), проследено со Il mistero di Bellavista во 1985 година. Во 1995 година тој го напишал и режирал Croce e delizia, со Тео Теоколи и Изабела Роселини .

Во меѓувреме објавил долга серија книги, вклучувајќи романи и популаризации на филозофијата. За својата работа на полето на грчката филозофија тој добил почесно државјанство на Атина во 1994 година. Помеѓу 1977 и 2019 година, тој објавил вкупно педесет книги, продадени во 18 милиони примероци ширум светот, од кои 7 милиони во Италија. Неговите дела биле преведени на 19 јазици и објавени во 25 земји.

 • Così parlò Bellavista (1977)
 • Рафаеле (1978)
 • Ла Наполи ди Белависта (1979)
 • Зио Карделино (1981)
 • Storia della filosofia greca. Јас предократи (1983)
 • Oi dialogoi (1985)
 • Storia della filosofia greca. Да Сократ во пои (1986) - Историјата на грчката филозофија: Сократ и понатаму
 • Вита ди Лучијано Де Крешенцо скрита да луи медесимо (1989)
 • Елена, Елена, љубов мио (1991)
 • Il dubbio (1992)
 • Croce e delizia (1993)
 • Сократ (1993)
 • I miti degli dei (1993)
 • Панта реи (1994)
 • Ordine e disordine (1996)
 • Несуно (1997)
 • Sembra ieri (1997)
 • Il tempo e la felicità (1998)
 • Le donne sono diverse (1999)
 • La distrazione (2000)
 • Tale e quale (2001)
 • Storia della filosofia medioevale (2002)
 • Storia della filosofia moderna. Да Николо Кузано и Галилео Галилеј (2003)
 • Storia della filosofia moderna. Да Картезио и Кант (2004)
 • I pensieri di Bellavista (2005)
 • Ил пресапоко (2007)
 • Il caffe sospeso. Saggezza quotidiana во пиколи сорси (2008)
 • Ulisse era un Fico (2010)

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Tutti santi me compreso, Милано, А. Мондадори, 2011 година.
 • Fosse 'a Madonna!, Milano, A. Mondadori, 2012 година.
 • Комуниста од ерата на Гарибалди, Милано, А. Мондадори, 2013 година.
 • Gesù è nato a Napoli, Милано, А. Мондадори, 2013 година.
 • Ti porterà fortuna. Гуида инсолита ди Наполи, Милано, А. Мондадори, 2014 година.

Филмографија (режисер)[уреди | уреди извор]

 • Così parlò Bellavista (1984)
 • Il mistero di Bellavista (1985)
 • 32 dicembre (1987)
 • Croce e delizia (1995)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Bancarella Prize

 1. „Alessandro Siani a Napoli: a teatro con Così Parlò Bellavista e un tributo a Totò“. 11 January 2017. Посетено на 19 July 2019.
 2. „Luciano De Crescenzo - Biografia - Movieplayer.it“. movieplayer.it. Посетено на 19 July 2019.