Лутроски манастир

Координати: 40°34′9″N 22°24′3″E / 40.56917° СГШ; 22.40083° ИГД / 40.56917; 22.40083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лутроски манастир
Света Недела
Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής
Карта
40°34′9″N 22°24′3″E / 40.56917° СГШ; 22.40083° ИГД / 40.56917; 22.40083
МестоЛутрос, Берско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1961
Управа
Архијерејско намесништвоКавасилско
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Лутроски манастир „Св. Недела“ (грчки: Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής) — женски манастир кај селото Лутрос, Берско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Манастирот се наоѓа кај селото Лутрос, на 20 км од градот Бер. Основан е во 1961 г. на место каде е откриена чудотворна икона на Света Недела.[1] Според легендата, во XVI век Света Недела Нова, сестра на Дионисиј Олимписки, била испосничка во блискиот манастир „Св. Јован Претеча“. Во 1914 г. на местото е изграден мал параклис.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής“. Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Посетено на 31 мај 2014.
  2. 2,0 2,1 „Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 25 јуни 2017.[мртва врска]