Лутипри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лутипри
Крал на Урарту
Владеењеоколу 844–834 година п.н.е.
ПретходникАрама
НаследникСардури I
ДецаСардури I

Лутипри — бил крал на Урарту во време на 9 век п.н.е.. Малку се знае за него освен дека според ваничките натписи тој е татко на неговиот наследник Сардури I.

Се смета дека тој владеел помеѓу 844 и 834 година п.н.е., во период на анонимност по уништувањето на поранешниот главен град Арзашкун од Шалманесер III и пред создавањето на новиот капитал во Тушпа од страна на Сардури.[1]

Постои мислење дека името "Лутипри" е хуритско, што е во согласност со теоријата за хуритското потекло на племињата на Урарту.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Kingdom of Armenia: A History by M. Chahin
  2. Götze, Albrecht. Hethiter, Churriter und Assyrer; Hauplinien der vorderasiatischen Kulturentwicklung im II. Oslo, H. Aschehoug; Cambridge, Mass., Harvard University Press, 1936

Поврзано[уреди | уреди извор]