Лутеранска црква Свети Петар (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Црква Свети Петар (појаснување)
Црква Свети Петар
Svētā Pētera Evaņģēliski luteriskā baznīca
St. Peter's Church.JPG
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Свети Петар (летонски: Svētā Pētera Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија.


Наводи[уреди | уреди извор]