Лутеранска црква Света Катерина (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Катерина
Svētās Katrīnas Evaņģēliski luteriskā baznīca
Catherine Lutheran Church, Riga 01.JPG
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Опис на градбата
Тип црква
Поединости

Црквата Света Катерина (летонски: Svētās Katrīnas Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Biķernieku 146 [1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.