Лускијано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лускијано
Општина
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Површина
 • Вкупна 4 км2
Надм. вис. 0/50 м
Население (December 31, 2004)
 • Вкупно 13.494
 • Густина 3,400/км2
Демоним Luscianesi
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81030
Повик. бр. 081
Заштитник Св. Луцијан Мартин
Слава 7 јануари

Лускијано е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.