Прејди на содржината

Лусија Кимани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лусија Кимани
Кимани во 2016
Лични податоци
Роден(а)21 јуни 1981(1981-06-21)(42 г.)
Каџиадо, Кенија
Висина&100000000000001660000001,66 м[1]
Тежина45 kg (99 lb)
Сопружник Синиша Марчетиќ
Спорт
Земја Босна и Херцеговина
СпортАтлетика
Дисциплини5000 m, полу маратон, маратон
КлубAK Borac[2]
ТренерСиниша Марчетиќ
Успеси и титули
Лични рекорди5000 м – 34:03.23 (2008)
HM – 1:12:55 (2007)
маратон – 2:34:57 (2011)
Инфо од 21 јули 2012.

Луција Кимани Мвахики-Марчетиќ  (босански и свахили: Lucia Kimani Mwahiki-Marčetić; 21 јуни 1981 година) е Кенијка по раѓање, а Босанска тркачка на долги патеки,  која има четири босански рекорди за различни растојанија.[3]

Во 2004 година, таа се омажила со  Босански Србин, Синиша Марчетиќ. Тие се сретнале во Салцбург, Австрија, каде што и двајцата учествувале на полумаратонска трка. На 19 август 2005 година, таа се преселила во Босна и Херцеговина и во моментов живее во Бања Лука.[4] Нејзиниот сопруг е од Приједор.[5] Во 2006 година Луција добила босанско државјанство.

Луција била дел од босанскиот олимписки тим на 2008 Летната Олимпијада. Таа се повлекла од маратонската трка во 2012 година поради повреда на грбот, но се натпреварувала во Рио 2016 година на Олимписките игри. На 23 декември 2008 година, таа била прогласена за најдобар босански женски спортист на 2008 година.[6] Таа победила на Скопскиот Маратон во 2010 година и Краковскиот Маратон во 2012 година.[7] Во 2013 година, заедно со својот сопруг таа го отворила училиштето во Приедор.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Место Позиција Настан Белешки
2008 година Олимписки игри Пекинг, Н.Р. Кина 42 Маратон 2:35:47
2012 Олимписки игри Лондон, Велика Британија DNF Маратон DNF
2016 година[8] Олимписки игри Рио де Жанеиро, Бразил 116 Маратон 2:58:22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lucia Kimani Архивирано на 16 септември 2011 г.. sports-reference.com
  2. Lucia Kimani Архивирано на 19 септември 2016 г.. nbcolympics.com
  3. Lucia Kimani. London2012.com. Посетено на 26 August 2016.
  4. Bosanska crna gazela. fildzanviska.ba
  5. „S.A.N. – Dnevne novosti iz BiH | Dobrodošli na S.A.N. – vaš online kutak za dnevne novosti“. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2018-09-07.
  6. Aleksandar Ristić (23 December 2008) Krune Lusiji Kimani i Memnunu Hadžiću. nezavisne.com
  7. April 2012 AIMS Results Архивирано на 16 мај 2012 г.. AIMS. Посетено на 19 May 2012.
  8. Athletics Women's Marathon. Архивирано од изворникот на 2016-11-09. Посетено на 2018-09-07.