Лунго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кафе лунго


Лунго (италијански значи „долго“) е пијалок од кафе направен со помош на машина за еспресо за правење кафе во италијански стил – кратко црно (една шолја еспресо) со повеќе вода (обично двојно повеќе), што резултира со поголемо кафе лунго.

За нормална порција еспресо потребни се од 18 до 30 секунди за да се извлече и наполни од 25 до 60 милилитри, додека на лунго потребна е до една минута за да се извлече и наполни 130 до 170 милилитри. Времето на екстракција на дозата се одредува според разновидноста на зрната кафе (обично мешавина од Арабика и Робуста), нивното мелење и притисокот на машината. Обично се приготвува со помош на машина за еспресо, но со два или три пати поголема количина на вода до иста тежина на кафе за да се направи многу подолг пијалок.[1][2]

Сродни пијалоци[уреди | уреди извор]

Кафето лунго не треба да се помеша со кафе американо (еспресо на кое му е додадена топла вода) или долгото црно кафе (топла вода со кратко црно кафе додадено на него, што е обратен редослед на американо и се прави за да се зачува кремот).

Во лунго, целата вода се вари, а лунгото е генерално пократко од американото или долгото црно.

За споредба, кафе крема е значително подолг пијалок, во споредба на големина со Американо или долгото црно кафе. (Овој пијалок е редок во светот каде се зборува англиски.) Како и лунгото, тоа е сварена вода, но е околу двапати подолга од лунгото.

Вкус[уреди | уреди извор]

Како што количината на вода се зголемува или намалува во однос на нормалната доза, составот на пијалакот се менува поради фактот што компонентите на вкусот на кафето се раствораат со различни стапки. Поради оваа причина, долгата или кратката доза нема да го содржи истиот сооднос на компоненти што го содржи нормалната доза. Затоа, ристрето не е едноставно двојно по „силно“ од обичната доза, ниту пак лунгото е само со половина јачина. Освен тоа, бидејќи еспресото се приготвува под притисок, лунго го нема истиот вкус или состав како кафето произведено со други методи, дури и кога се прави со ист сооднос на вода и мелено кафе.

Подготвување[уреди | уреди извор]

Ристрето, нормале и лунго се релативни поими без точни мерења.[3] Како и да е, груб водич е соодносот на подготовка на основата и течноста од 1:1 за ристрето, 1:2 за нормале и 1:3-1:4 за лунго.[4] Претпоставувајќи дека доза од 30 г мелено кафе, соло ристрето е 30 мл (1 ф oz) (пенестата крема малку го зголемува овој волумен), нормалата е 60 мл (2 ф oz), а лунго е 90-120 мл (3-4 ф oz). Спротивно на тоа, една кафе крема ќе биде приближно 180 мл..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smith, Krisi (2016). World Atlas of Tea (English). Great Britain: Mitchell Beazley. стр. 112. ISBN 978-1-78472-124-4.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Jura world of coffee: Lungo“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2007-05-07.
  3. „Brewing ratios for espresso beverages - Home-Barista.com“. home-barista.com. Посетено на 26 August 2015.
  4. „The Difference Between an Espresso, Ristretto and a Lungo“. whichnespresso.com. Посетено на 26 August 2015.