Прејди на содржината

Луна (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луна

Луна (латински: Luna) - римска божица на ноќната светлина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Objašnjenja“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 107.