Луминол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луминол[1]
Chemical structure of luminol
Ball-and-stick model of luminol
Назнаки
521-31-3 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL442329 Yes check.svgОк
ChemSpider 10192 Yes check.svgОк
EC број 208-309-4
Jmol-3D слики Слика
PubChem 10638
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Штетност
MSDS MSDS for luminol
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Луминол е хемиска супстанца која пројавува хемолуминисценција, со впечатлив син сјај, кога ќе се помеша со оксидант. Таа е бела до слабо жолта кристална супстанца. Растворлива е во повеќето поларни органски растворувачи, но нерастворлив е во вода. Луминолот го користат форензичарите за да откријат траги од крв на местото на злосторството, бидејќи тој реагира со железото од хемоглобинот.

Хемолуминисценција со луминол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 5470.