Лулео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Лулео е град на брегот на Ботнискиот Залив во северна Шведска. Административен центар е на општината Лулео и главен град на округот Норботен. Зафаќа површина од 300 км2 и население од 36,607.