Лук Хауард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лук Хауард
Luke Howard.jpg
Роден28 ноември 1772
лондон, Англија
Починал21 март 1864 (91)
Лондон, Англија
ЖивеалиштеАнглија
ДржавјанствоОбединето Кралство
НационалностБританец
ПолињаМетеорологија, Хемија, Фармација
Познат поИменување на облаците

Лук Хауард (англиски: Luke Howard 28 ноември 1772 - 21 март 1864) — англиски аптекар и аматерски метеоролог.

Хауард многу се интересирал за метеорологијата. Почнал да запишува податоци за времето кога имал 11 години. Хауард ја напишал својата прва студија за градската клима и првите книги за метеорологијата. Неговата поделба на облаците направена според примерот на систем на дводелни имиња се ползува во биолошката поделба.