Лук Мур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лук Мур
Luke Moore
Moore, Luke.jpg
Лични податоци
Роден на 13 февруари 1986 (1986-02-13) (34 г.)
Роден во Бирмингем, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Свонзи Сити
Број 19
Младинска кариера
Астон Вила
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2008 Астон Вила 87 (14)
2003-2004Викомб (позајмен) 6 (4)
2008ВБА (позајмен) 10 (0)
2008-2011 ВБА 47 (5)
2010Дерби Каунти (позајмен) 13 (4)
2011 Свонзи Сити 27 (5)
Репрезентација
2005 Англија 21 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Лук Мур (роден на 13 февруари 1986 година во Бирмингем) — англиски фудбалер, напаѓач, кој во моментов игра за Свонзи Сити. Мур ја претставувал Англија на ниво за играчи до 21-на година и е помлад брат на поранешниот професионален фудбалер, Стефан Мур.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]