Лук Мба а Муте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лук Мба а Муте
Luc Mbah a Moute (30924863043).jpg
Мба а Муте во дресот на Клиперс во 2016
број 12 – Хјустон Хјустон Рокетс
Крило / Крилен центар
Лични информации
Роден на 9 септември 1986 (1986-09-09) (32 г.)
Јаунде, Камерун
Националност Камерун Камерун
Височина 6 ст 8 ин (2.03 м)
Тежина 230 lb (104 kg)
Информации за кариера
Средно училиште Монтверди (Флорида)
Колеџ УКЛА (2005–2008)
НБА драфт 2008 / Круг: 2 / Избор: 37-ми вкупно
Одбран од Милвоки Милвоки Бакс
Професионална кариера 2008–сѐ уште
Лига НБА
Историја на кариера
2008–2013 Милвоки Милвоки Бакс
2013 Сакраменто Сакраменто Кингс
2013–2014 Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
2014–2015 Филаделфија Филаделфија 76ерс
2015–2017 Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
2017–сѐ уште Хјустон Хјустон Рокетс
Значајни моменти од кариерата и награди
  • Pac-10 Freshman of the Year (2006)
  • Pac-10 All-Freshman Team (2006)
Статистика на NBA.com
Статистика на Basketball-Reference.com

Лук Мба а Муте (9 септември 1986 во Јаунде) — камерунски професионален кошаркар кој настапува за екипата на Хјустон Рокетс во НБА како и за кошаркарската репрезентација на Камерун. Ба а Муте играл за кошаркарската екипа од средното училиште во Монтверди (Флорида), а потоа и за колеџот УКЛА во периодот 2005–2008. На драфтот во 2008 бил одбран во вториот круг од страна на Милвоки Бакс, за чија екипа играл пет сезони. Во јули 2013 бил разменет во Сакраменто Кингс,[1] а во ноември истата госдина бил испратен во екипата на Минесота Тимбервулфс каде останал до крајот на сезоната.[2] Летото 2014 Ба а Муте завршил во Филаделфија Севентисиксерс каке дел од размена на играчи од три екипи,[3] каде една сезона настапувал во почетната петорка. Во септември 2015 тој како слободен агент потпишал за Лос Анџелес Клиперс, а во вториот дел од сезоната 2015–16 заработил место во почетната постава на Клиперс.[4]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008–09 Милвоки 82 51 25.8 .462 .000 .729 5.9 1.1 1.1 .5 7.2
2009–10 Милвоки 73 62 25.6 .480 .353 .699 5.5 1.1 .8 .5 6.2
2010–11 Милвоки 79 52 26.5 .463 .000 .707 5.3 .9 .9 .4 6.7
2011–12 Милвоки 43 22 23.5 .510 .250 .641 5.3 .7 .9 .5 7.7
2012–13 Милвоки 58 45 22.9 .401 .351 .571 4.4 .9 .7 .2 6.7
2013–14 Сакраменто 9 5 21.8 .469 .333 .692 3.0 1.7 1.0 .6 4.4
2013–14 Минесота 55 2 14.7 .447 .214 .685 2.2 .4 .4 .2 3.3
2014–15 Филаделфија 67 61 28.6 .395 .307 .589 4.9 1.6 1.2 .3 9.9
2015–16 ЛА Клиперс 75 61 17.0 .454 .325 .526 2.3 .4 .6 .3 3.1
2016–17 ЛА Клиперс 80 76 22.3 .505 .391 .678 2.2 .5 1.0 .4 6.1
Просек 621 438 23.2 .452 .324 .659 4.2 .9 .9 .4 6.3

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2010 Милвоки 7 7 25.4 .520 .000 .600 5.6 .7 .3 .0 9.1
2013 Милвоки 4 4 34.0 .435 .000 .722 3.5 1.8 1.0 .0 8.3
2016 ЛА Клиперс 5 5 15.7 .667 .000 1.000 2.0 .2 .6 .0 1.8
2017 ЛА Клиперс 7 7 32.0 .395 .313 .700 4.9 1.0 1.1 .6 7.6
Просек 23 23 26.8 .467 .227 .678 4.2 .9 .7 .2 6.9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kings Acquire Luc Mbah a Moute“. NBA.com. 12 јули 2013. http://www.nba.com/kings/news/kings-acquire-luc-mbah-moute. посет. 25 септември 2015 г. 
  2. „Wolves Acquire Luc Mbah a Moute from Sacramento“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 октомври 2013. http://www.nba.com/timberwolves/news/wolves-acquire-luc-mbah-moute-sacramento. посет. 26 ноември 2013 г. 
  3. „Philadelphia 76ers Acquire 2015 First-round Pick From Minnesota“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc.. 23 август 2014. http://www.nba.com/sixers/news/140823-trade-details. посет. 23 август 2014 г. 
  4. „L.A. Clippers Sign Mbah A Moute And Tskitishvili“. NBA.com. 25 септември 2015. http://www.nba.com/clippers/press-release-luc-mbah-moute-and-nikoloz-tskitishvili. посет. 25 септември 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]