Лук Макалистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кромид Макалистер англиски: Luke McAlister  ; 28 август 1983 година ) е професионален рагби во Нов Зеланд, во моментов играл за четирикратниот европски шампион, Французинот Стад Тулуза .[1] Неговиот татко професионално играл рагби 13, а неговата сестра играла рагби 7 . Додека неговиот татко Чарли играл професионален рагби 13 во Англија, Лук тренер како момчески фудбал во Манчестер Јунајтед, но не поминал во спортот. Во првата лига на Нов Зеланд, Лук играше за Северен пристаниште, а во супер рагби за „ Сините“ . За сите црнци деби против британската Лавовите и 2005.Тој бил дел од селекцијата на Нов Зеланд во Светското првенство 2007. Играл во сите пет натпревари. По ова најголемо рагби натпреварување што се одржало во Франција, тој потпишал за Ајкулите на плови, со што ја одби понудата на ирскиот гигант Манстер . Откако помина две години во Сајоле, тој поминал една сезона во Нов Зеланд, а потоа потпишал за Тулуза. Со Тулуза ја освоил титулата француски шампион, постигнувајќи ги сите бодови во финалето во сезоната 2011-2012. Тој одиграл само 30 тест натпревари за Ол Блејкс, бидејќи тој бил, од многумина, најдобриот играч на редот на сите времиња, Ден Картер .

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Унија на рагби
  • Ол мрачен

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Luke McAlister - Rugby Union - Players and Officials - ESPN Scrum“. ESPN scrum. Посетено на 21 февруари 2016.