Луково (Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Луково (струшко))
Прејди на: содржини, барај
Луково
Dolno-Lukovo.jpg

Поглед на селото Долно Луково од црквата Св. Ѓорѓија

Луково се наоѓа во Republic of Macedonia
Луково
Местоположба на Луково во Македонија
Координати 41°20′57″ СГШ 20°36′16″ ИГД / 
Регион Дримкол
Општина Општина Струга
Население 447 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 821 м
Commons-logo.svg Луково на Ризницата

Луково е село во Општина Струга.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Глетка од Луково
Поглед на долното маало на Луково

Селото Луково се наоѓа во областа Долни Дримкол, на источните падини на планината Рујница која е северна огранка на Јабланица. Се состои од две маала: Горно и Долно.

Историja[уреди | уреди извор]

Знаме на поранешната Општина Луково

Економија[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 447 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 444
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
Други 2

Родови[уреди | уреди извор]


Проблеми со пуштањето? Помош.

Селото Луково од секогаш па до денес во целост е населено со Македонци од православна христијанска вероисповед. За старински односно староседелски родови се сметаат: Петановци (слават Света Петка) знаат каде им била куќата на најстарото селиште на Рујаница, а се селеле и повремено живееле и во Дренок и Модрич; Мурџиовци и нивната родовска гранка Петлевци (слават Свети Никола) претходно живееле во Долно Луково но околу 1880-тите се преместиле во горното маало; Милевци (слават Св. Петка); Коловци (слават Св. Петка); Маџовци (слават Св. Петка); Пеповци (слават Св. Никола); Баловци (слават Св. Ѓорѓи) нивните претци ненамерно го запалиле „манастирот Св. Ѓорѓи“ на десната страна на Црн Дрим, а претходно се презивале Габровци; Велковци (слават Св. Архангел); Шуминовци (Св. Петка) порано се презивале Марковци како што сега се презива една родовска огранка[2]. Доселенички родови во Луково се: Богадановци порано наречени Капешевци (слават Св. Ѓорѓи), а нивна родовска огранка се Лескаровци кои го добиле презимето по тоа што преминале во Горно Луково „в леска“, одамна се иселиле од нивната старина бидејќи нивен предок во одмазда убил „Турци“ кои му убиле татко или брат, по што поради пронаѓање на трагата се преселувал(е) во Стеблево и Клење во Голо Брдо пред да се доселат во Луково; Ѓурѓиноски (слават Св. Архангел) по потекло се од пределот Љусња во Албанија каде веќе нема христијани; Видичевци и Великичевци (слават Св. Варвара и Св. Сава) двата рода се доселиле од Гора (Призренско) првин на старото селиште Горно Село но не и на селиштето Рујаница; Ѓоневци (слават Св. Варвара) според преданието нивните претци некое време живееле во селото Ѓоновица кај Гостивар од каде се доселиле и веројатно го носат родовското презиме; Јанчевци (слават Св. Никола) по потекло се од селото Јанче во пределот Долна Река во долината на Радика од каде пред 270 години се доселил нивниот предок Стефо. Заедничко потекло со нив имаат и Бојовци и Бојковци кои со нив се сметаат за еден род; семејствата Јовчевци, Мојсовци, Стрезовци и Шапардановци (слават Св. Архангел) се еден род кои имаат заедничко потекло од околината на Скадар од каде се растуриле 8 браќа поради некое убиство порано ги носеле и родовските презимиња Карадакци, Дамјановци и Грандобуровци; Ложанковци (слават Св. Никола) се доселиле пред повеќе од 120 години од селото Ложани во полето кај Струга откако го убиле својот бег кој им дошол во куќата воочи на слава и им ги искршил грнците со подготвени јадења за славата; Допчевци (слават Св. Никола) нивниот предок Постол дошол пред околу 140 години од селото Клење во Голо Брдо; Добричевци (слават Св. Архангел) се со непознато потекло[2]. Изумреле по машка лоза, но биле обновени со домазети родовите: Опашкаровци, Волчевци, а кај Пеповци дошол некој Милош кој се доселил од Требиште во Голо Брдо како Мустафа Ајлазовски, но во 1918 тука се покрстил и останал как домазет[2].

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Зградата на основното училиште во Луково

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. 2,0 2,1 2,2 Филиповиќ, Миленко (1939) (на српски). Дебарски Дримкол. Скопје. стр. 138–141. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]