Луково (Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Луково (струшко))
Прејди на: содржини, барај
Луково
Dolno-Lukovo.jpg

Поглед на селото Долно Луково од црквата Св. Ѓорѓија

Луково се наоѓа во Македонија
Луково
Местоположба на Луково во Македонија
Координати 41°20′57″ СГШ 20°36′16″ ИГД / 
Регион Дримкол
Општина Општина Струга
Население 447 жит.
Надм. вис. 821 м
Commons-logo.svg Луково на Ризницата
Грб на поранешната Општина Луково.
Знаме на поранешната Општина Луково.

Луково е село во Општина Струга.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Луково се наоѓа во областа Долни Дримкол, на источните падини на планината Рујница. Се состои од две маала: Горно и Долно.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година во селото живеат 447 (122 домаќинства)[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]