Лука Клеменца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Лука Клеменца
Лични податоци
Роден на 9 јули 1997 (1997-07-09) (22 г.)
Роден во Читилјо, Италија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Падова Падова
Број 38
Младинска кариера
Виченца Виченца
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017- Јувентус Јувентус 0 (0)
2017-2018Асколи Асколи 30 (2)
2018-Падова Падова 1 (0)
Репрезентација
2012 Италија Италија 16 1 (0)
2013 Италија Италија 17 2 (0)
2018- Италија Италија 20 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Лука Клеменца (роден на 9 јули 1997 во Читилјо, Италија) e италијански фудбалер, играч од средниот ред на Падова на заем од Јувентус, и на италијанската репрезентација под 20 години.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клеменца ја започнал својата кариера во младинскиот сектор на Виченца, но во летото 2011 на возраст од само 13 години добил понуда да му се приклучи на Јувентус која заедно со неговото семејство ја прифатиле. Тој одиграл неколку сезони во примавера тимот на Јувентус, каде бил меѓу најдобрите играчи и избран за најдобар играч во категоријата Млади Бјанконери во 2016 година.[1] Во август 2017, Клеменца бил позајмен на Асколи во Серија Б со цел да собере повеќе искуство.

Наводи[уреди | уреди извор]