Лукаш Боднар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукаш Боднар
Боднар на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеЛукаш Боднар
Роден10 мај 1982(1982-05-10)(41 г.)
Вроцлав,  Полска
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2002 УЦ Шатору
Професионални клубови
2003–2004
2005–2007
2008
2009–2011
2012-2013
2014-2016
ЦЦЦ-Полсат
Екшн-Ати
ДХЛ-Аутор
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Банк БГЖ
АктивЏет
Последна промена
8 декември 2018

Лукаш Боднар (полски: Łukasz Bodnar; р. 10 мај 1982) — полски професионален друмски велосипедист. Тој е брат на велосипедистот Маќеј Боднар.[1]

Боднар го напуштил Банк БГЖ на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на АктивЏет за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2000
3. Светско јуниорско хронометарско првенство
2001
6. Краен пласман Кур 4 Аси Фијата Аутополанд
2002
3. ГП Островца Свјетокшискјего
2003
4. Пасмем Гор Швјентокшиских
2004
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
10. Европско хронометарско првенство под 23 години
2005
4. Краен пласман Олимписка солидарна трка
2006
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Олимписка солидарна трка
10. Талин-Тарту
2007
1. Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Олимписка солидарна трка
1. Етапа 4 (ITT)
5. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
8. Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
2008
1. Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Олимписка солидарна трка
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 5 (TTT) Докола Мазовша
2. Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
4. Меморијал Анджеја Трохановскјего
6. Краен пласман Околу Словачка
2009
1. Краен пласман Докола Мазовса
1. Етапа 3
1. Етапа 8 Тур ди Марок
2010
1. Етапа 3 (ITT) Шлакјем Гродов Пјастовских
4. Краен пласман Шлакјем Валк Мајора Хубала
8. Краен пласман Тур де Сеул
2011
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Шлакјем Гродов Пјастовских
3. Краен пласман Трка Малополска
4. Пухар Министра Оброни Народовеј
9. Дуо Норман (со Матеуш Тачак)
2012
3. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Шлакјем Гродов Пјастовских
2013
1. Краен пласман Трка Малополска
1. Планински пласман
1. Етапа 2
3. Национално друмско првенство
3. Пухар Министра Оброни Народовеј
2014
3. Краен пласман Меморијал Грундмана И Визовскјего
3. Меморијал Анджеја Трохановскјего
5. Меморијал Хенрика Ласака
2015
7. Меморијал Анджеја Трохановскјего
2016
6. Краен пласман Олимписка солидарна трка
8. Меморијал Грундмана И Визовскјего

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кене, Жан Франсоа (28 јануари 2015). „Polish riders mourn President's death at Tour of Turkey“. cyclingnews.com. Посетено на 23 април 2015.
  2. „Łukasz Bodnar w ActiveJet Team“ [Łukasz Bodnar in the ActiveJet Team]. Yahoo! Eurosport–Onet.pl (полски). TF1 Group; Axel Springer AG. 12 декември 2013. Посетено на 26 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]