Луканини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луканини
Hex.JPG
Hexarthrius paradoxus paradoxus (мажјак)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Тврдокрилци
Подред: Разнојади
Инфраред: Тркалачовидни
Натсемејство: Тркалачи
Семејство: Еленчиња
Потсемејство: Луканини
Latreille, 1804
Родови

многу - во текстот

Луканини (науч. Lucaninae) е најголемата потфамилија на Еленчиња (Lucanidae).

Се одликуваат со делумна или целосна поделеност во аглите на очите капаци со, коленести пипки, и јасно одвоени ножни членчиња. Телото им е издолжено и малку сплеснато.

Родови[уреди | уреди извор]

Homoderus mellyi (мажјак)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arrow, 1943