Лујџи Пирандело

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Луиџи Пирандело)
Прејди на: содржини, барај
Лујџи Пирандело
Luigi Pirandello 1934.jpg
Занимање драматург, писател
Националност Италијанец
Значајни награди Нобелова награда за литература
1934

Лујџи Пирандело (Агриџенто, 28 јуни 1867 - Рим, 10 декември 1936), италијански писател, драматург и поет. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „Шест лица го бараат писателот“, „Хенри IV“ , "Секој на свој начин" и романите „Покојникот Матија Паскал“ и "Еден, ниеден и сто илјади".

Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1934 година. Починал во Рим во 1936 година.

За творештвото[уреди | уреди извор]

Лујџи Пирандело го превртил традиционалниот однос на театарот и стварноста. Во драмата „Шест лица го бараат писателот“, сцената се претвора во место каде се случува вистинскиот живот. Како Марсел Пруст, така и Пирандело тврди дека уметноста е повредна од животот, и дека смислата на животот постои само во уметноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]