Луиџи Маркизио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луиџи Маркизио
Маркизио во 1932 година
Лични податоци
Цело имеЛуиџи Маркизио
Роден26 април 1909(1909-04-26)
Кастелнуово дон Боско,  Италија
Починал3 јули 1992(1992-07-03) (воз. 83 г.)
Податоци за клубот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
1929–1931
1932
1933
1934-1936
Лењано
Бјанки
Олимпија
Поединец
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1930)

Луиџи Маркизио (италијански: Luigi Marchisio; 26 април 19093 јули 1992) — италијански професионален друмски велосипедист.

Врвот на својата кариера му била победата на Џиро д’Италија 1930, најмлад победник на времето (подоцна надминат само од Фаусто Копи со победата во 1940 година). Маркизио бил исто така трет на Џиро д’Италија 1931, но подоцна немал забележително резултати. Се повлекол во 1936 година.

Починал во 1992 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]