Прејди на содржината

Луис де Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија

Луис де Торес (починал во 1493 година) бил преведувач на Кристофер Колумбо на неговото прво патување во Америка.

Де Торес бил конверсо, роден како Јосеф бен Халеви ХаИври[1][2] бил избран од Колумбо поради неговото познавање на хебрејскиот, халдајскиот и арапскиот јазик.[3] По пристигнувањето во Куба, за која мислеле дека е азискиот брег, Колумбо ги испратил Де Торес и морнарот Родриго де Херез на експедиција во внатрешноста на 2 ноември 1492 година. Нивната задача била да ја истражат земјата, да стапат во контакт со нејзиниот владетел и да соберат информации за азискиот император опишан од Марко Поло како „Големиот Кан“. Двајцата луѓе биле примени со големи почести во едно село, а се вратиле четири дена подоцна. Тие известиле за родниот обичај на сушење лисја, нивно вметнување во цевки од трска, нивно палење и вдишување на чадот: упатувајќи на употребата на тутун.[4]

Кога Колумбо тргнал за Шпанија на 4 јануари 1493 година, Луис де Торес бил меѓу 39-те мажи што останале во населбата Ла Навидад основана на островот Хиспаниола. Враќајќи се до крајот на таа година, Колумбо дознал дека целиот гарнизон бил убиен од внатрешни судири и од индиски напад.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Diary of Christopher Columbus. Viernes 2 de noviembre: "Acordó el Almirante enbiar dos hombres españoles, el uno se llamava Rodrigo de Xerez que bivía en Ayamonte, y el otro era un Luys de Torres que avía bivido con el Adelantado de Murçia y avía sido judío y sabía dizque ebrayco y caldeo y aun algo arávigo."
  2. „Columbus Day: Who was the first Jew in the New World?“. Haaretz.com (англиски). Посетено на 2021-08-02.
  3. Jewish Encyclopedia: AMERICA, THE DISCOVERY OF: By: Meyer Kayserling
  4. Smith, Goldwin; Gilman, Sander (2003). Jewish Frontiers: Essays on Bodies, Histories, and Identities. Palgrave Macmillan US. стр. 95. doi:10.1057/9781403973603.