Луиз Отавио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Луиз Отавио да Силва Сантос (9 октомври 1992), познат како Луиз Отавио, е бразилски фудбалер, кој игра како централен дефанзивец во клубот Шапекоенсе .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Јапери, Рио де Janeанеиро, Луиз Отавио ја започнал својата кариера во младинските категории на клубот Флуминенсе, но бил ослободен по само три месеци во клубот. Во 2010 година, на 17-годишна возраст, тој се преселил во Форталеза и се приклучил на Феровиарио-СЕ, но никогаш не играл за клубот.[1]

Потоа, Луиз Отавио ги претставувал клубовите Сао Кристовјо и Бангу, дебитирајќи се со сениорскиот тим како напаѓач [2] на 22 септември 2012 година, влегувајќи како замена и постигнувајќи го израмнувачкиот погодок на гостувањето кај Боависта во 1-1 на Копа Рио .[3] Назад на претпочитаната позиција, тој подоцна бил позајмен во клубот Бонсусесо во 2013 година, постигнувајќи промоција од Кампеонато Кариока Серие Б.[4]

На 12 февруари 2015 година, откако го напуштил Бангу преку судски спор, Луиз Отавио потпишал за екипата на Серие Б, Луверденсе .[5] Тој дебитирал во категоријата на 11 јули, почнувајќи во 0: 0 на гостувањето кај ЦРБ .[6]

Луиз Отавио го постигнал својот прв гол во второто ниво на 24 октомври 2015 година, постигнувајќи го првиот тим на неговиот тим во поразот од 3: 2 од Брагантино .[7] Неспорен стартер во текот на следните години, тој се преселил во Шапекоенсе со едногодишен договор за заем на 5 јануари 2017 година.[8]

На 4 април 2017 година, Луиз Отавио го постигнал победничкиот гол на првиот натпревар од финалето на Рекопа Судамерикана, со што му донесе водство на неговиот тим од 2: 1.[9]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 мај 2019[10]
Клуб Сезона Лига Државна лига Куп Меѓународно Друго Вкупно
Дивизија Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол.
Бангу 2012[11] Кариока 0 0 3 1 3 1
Бонсусесо 2013[12][13] Кариока Серија Б 13 0 7 0 20 0
2014 Кариока 12 1 12 1
Вкупно 25 1 7 0 32 1
Луверденсе 2015 Серија Б 25 1 6 0 0 0 2 0 33 1
2016 20 1 15 2 2 0 37 3
Вкупно 45 2 21 2 0 0 4 0 72 4
Шапекоенсе (заем) 2017 Серија А 12 1 7 1 1 1 4 1 2 1 26 5
Шапекоенсе 2018 Серија А 4 0 1 0 0 0 0 0 0 0 5 0
2019 Серија А 0 0 8 0 1 0 0 0 0 0 9 0
Вкупно 4 0 9 0 1 0 0 0 0 0 14 0
Ботафого-СП (заем) 2019 Серија Б 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно во кариера 61 3 62 4 2 1 4 1 16 2 145 11

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Herói da Chape trabalhou em lixão e comeu pão mofado antes de brilhar no futebol“ [Chape's hero worked in a dumping ground and ate moldy bread before shining in football] (португалски). ESPN Brasil. 6 April 2017. Посетено на 15 April 2017.
 2. "Relembrei meus dias de atacante", revela Luiz Otávio“ ["I have remembered my days of a forward", reveals Luiz Otávio] (португалски). FutRio. 25 July 2013. Архивирано од изворникот на 2017-04-16. Посетено на 15 April 2017.
 3. „Em jogo tenso, Boavista e Bangu empatam no Luso Brasileiro“ [In a tense match, Boavista and Bangu draw at the Luso Brasileiro] (португалски). FutRio. 22 September 2012. Архивирано од изворникот на 2017-04-15. Посетено на 15 April 2017.
 4. „Bonsucesso próximo de acerto com Vinícius e Luiz Otávio“ [Bonsucesso close to an agreement with Vinícius and Luiz Otávio] (португалски). FutRio. 26 July 2013. Архивирано од изворникот на 2017-04-16. Посетено на 15 April 2017.
 5. „Luverdense anuncia reforço na zaga para esta temporada“ [Luverdense announce addition in the defence for this season] (португалски). ESPN Brasil. 12 February 2015. Посетено на 15 April 2017.
 6. „Em jogo fraco, CRB e Luverdense empatam sem gols pela Série B do Brasileiro“ [In a weak match, CRB and Luverdense draw blank for the Série B of Brasileiro] (португалски). O Estado de S. Paulo. 11 July 2015. Посетено на 15 April 2017.
 7. „Bragantino acaba com embalo do Luverdense e mantém caça ao G-4“ [Bragantino end Luverdense's run and keep the hunt of G-4] (португалски). Globo Esporte. 24 October 2015. Посетено на 15 April 2017.
 8. „Não para de chegar reforço! Osman e Luiz Otávio são novidades na Chape“ [The additions keep on coming! Osman and Luiz Otávio are the novelties at Chape] (португалски). Globo Esporte. 5 January 2017. Посетено на 15 April 2017.
 9. „Autor do gol da vitória histórica da Chape sobre o Atlético Nacional, zagueiro celebra: 'Não tem preço' [Author of the goal of the historical comeback of Chape over Atlético Nacional, stopper celebrates: 'Priceless'] (португалски). Lance!. 5 April 2017. Посетено на 15 April 2017.
 10. Луиз Отавио на soccerway . Retrieved 13 April 2017.
 11. „Atletas profissionais (2012)“ [Professional athletes (2012)] (португалски). Bangu.net. Архивирано од изворникот на 2017-04-15. Посетено на 15 April 2017.
 12. „Bonsucesso FC“ (португалски). FFERJ. Посетено на 15 April 2017.
 13. „Copa Rio 2013 – Bonsucesso FC“ (португалски). FFERJ. Посетено на 15 April 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]