Луиз Боије аф Генес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луиз Гунвор Катарина Лагеркранц Боије аф Генес, 2014 година

Луиз Гунвор Катарина Лагеркранц Боије аф Генес[1] (р. 1 ноември 1961) — шведска писателка, феминистка и соавтор на Редериет, најдолготрајната шведска сапуница во историјата.

Најпродаваниот роман на Боије аф Генес, полуавтобиографскиот Stjärnor utan svindel („Ѕвезди без вртоглавица“) од 1996 година, е заснован на односот на авторката со истакнатата феминистка Миан Лодален. Приказната зборува за 32-годишната Софи, која ужива во брачното задоволство со стопанственик додека гради кариера како романсиерка и новинарка. Буржоаскиот живот на двојката среде џет-сетот на Стокхолм се спушта кон дивината, меѓутоа, кога на сцената стапува лезбејската радикална феминистка Каја, пријателството меѓу двете жени избива во страсна љубовна врска.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Ta vad man vill ha (1991)
  • Ju mer jag ser dig (1992)
  • Ingen människa en ö (1994)
  • Stjärnor utan svindel (1996)
  • Rent hus (1999)
  • När kärleken kom (1999)

Филмографија[уреди | уреди извор]

  • Rederiet (1992)
  • Snoken (1993)
  • Skilda världar (1996)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Louise Gunvor Catharina Lagercrantz Boije af Gennäs