Луиза Нојбаер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луиза-Мари Нојбаер (лево) со Грета Тунберг (десно) во март 2019 година, за време на протестот за климата во Хамбург .
Луиза Нојбауер на TINCON re:publica во Берлин-Кројцберг на 7 мај 2019 година

Луиза-Мари Нојбаер (родена на 21 април 1996 година) [1] е германска активистка за климата. Таа е еден од главните организатори на училишниот штрајк за климатското движење во Германија, каде што најчесто се нарекува под алтернативното име „Петоци за иднината“.[2][3] Таа се залага за климатска политика која е во согласност и го надминува застарениот Париски договор и поддржува де-раст . Нојбаер е член на Алијансата 90/Зелените и зелената младина .[4]

Живот[уреди | уреди извор]

Нојбаер е роденна во Хамбург како најмлада од четирите браќа и сестри. Нејзината мајка е медицинска сестра.[4] Нејзината баба била во брак неколку години со Феико Ремтсма . Таа се вклучила во антинуклеарното движење во 1980-тите, ја сензибилизираше Луиза Нојбауер за климатскиот проблем и ѝ го даде својот дел од Таз кооператива.[5] Двајца од нејзините три постари браќа и сестри живеат во Лондон .[6] Нејзината братучетка Карла Римтсма е исто така активистка за климата.[7]

Нојбаер пораснала во областа Хамбург-Изербрук и го завршила своето средно образование во Marion-Dönhoff-Gymnasium [de] во Хамбург-Бланкенезе во 2014 година.[8] Во годината по нејзиното дипломирање, таа работеше за проект за развојна помош во Танзанија и на еколошка фарма во Англија .[9] Во 2015 година започнала да студира географија на Универзитетот во Гетинген . Таа заврши еден семестар во странство на Универзитетскиот колеџ во Лондон [1] и доби стипендии од германската влада [10] и Алијансата 90/Фондацијата Хајнрих Бел, поврзана со Алијансата 90/Зелените .[11] Во 2020 година ги завршила студиите со диплома за наука .[12]

Ран активизам[уреди | уреди извор]

Нојбаер е младински амбасадор на невладината организација ОНЕ од 2016 година.[13] Таа исто така беше активна за Фондацијата за правата на идните генерации,[14] 350.org, фондацијата Right Livelihood Award [1] кампањата без фосили <undefined /> и Проектот за глад .[15] Со кампањата Divest! Повлечете ги парите! таа го принуди Универзитетот во Гетинген да престане да инвестира во индустрии кои заработуваат пари со јаглен, нафта или гас.[16]

Петоци за иднината[уреди | уреди извор]

Од почетокот на 2019 година, Нојбауер стана позната како една од водечките активисти на „Петок за иднината“. Многу медиуми ја нарекуваат „германското лице на движењето“. Нојбаер ги отфрла споредбите на неа и другите организатори на штрајкот со Грета Тунберг, велејќи: „Ние градиме масовно движење и допираме доста далеку во нашите методи на мобилизирање и привлекување внимание. Она што го прави Грета е неверојатно инспиративно, но всушност релативно далеку од тоа.“ [17]

Нојбаер не ги гледа штрајковите како средство за директно влијание врз политиката. Поважна е работата зад штрајковите: „Она што го правиме е неверојатно одржливо. Создаваме структури и ги претвораме настаните во едукативни искуства. И ние водиме дебати за принципите на заштита на климата.“ [18]

По протестите на „Петоци за идната Германија“ против Сименс за специфичен инфраструктурен проект во Австралија, Нојбаер се сретна со Џо Казер во јануари 2020 година. На 13 јануари 2020 година, беше објавено дека Нојбаер ја одбила понудата на Џо Казер да седне во одборот на Сименс Енерџи . Во изјавата Нојбаер рече дека „Доколку го преземам тоа, би била обврзана да ги застапувам интересите на компанијата и никогаш не би можела да бидам независен критичар на Сименс“, објасни таа. „Тоа не е компатибилно со мојата улога како активист за климата“. .[19] Џо Казер изјави дека не и понудил на Нојбаер место во одборот на компаниите, но дека е отворен да го има Нојбауер во Одборот за прашања за животната средина [20]

Еден ден претходно Сименс објави дека ќе го задржи договорот со Адани за обезбедување на железничката инфраструктура на рудникот за јаглен Кармајкл во Австралија . Нојбаер изјави за новинската агенција ДПА : „Побаравме од Кесер да направи се што е можно за да го запре рудникот Адани. Наместо тоа, тој сега ќе профитира од овој катастрофален проект“. Таа додаде дека оваа одлука била од минатиот век и дека Кесер прави „непростлива грешка“.[19]

Критика[уреди | уреди извор]

Нојбауер доби негативно медиумско покривање за нејзините минати летови во земјите низ целиот свет;[21][22] таа одговори дека секоја критика на нејзината лична потрошувачка го одвлекува вниманието од поголемите структурни и политички прашања.[6]

Александар Штраснер, професор по политички наука на Универзитетот во Регенсбург, ја обвини дека го користи терминот „стари бели мажи“ како синоним за луѓе со различни мислења за да ги дискредитира луѓето со различно размислување.[23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 • Why you should be a climate activist on YouTube published 4 October 2019 TED (conference)
 1. 1,0 1,1 1,2 Neubauer, Luisa (2019). „Bewerbung um einen Platz im Europawahlkampfteam der Grünen Jugend“. Grüne Jugend (германски). Архивирано од изворникот на 2019-02-09.
 2. Traufetter, Interview Conducted By Gerald; Amann, Melanie (2019-03-19). „The Climate Activist vs. the Economics Minister: 'My Generation Has Been Fooled'. Spiegel Online. Посетено на 2019-09-24.
 3. Graham-Harrison, Emma (2019-08-10). „Greta Thunberg takes climate fight to Germany's threatened Hambach Forest“. The Observer (англиски). ISSN 0029-7712. Посетено на 2019-09-24.
 4. 4,0 4,1 Güßgen, Florian (2019-05-22). „Luisa Neubauer, die Laut-Sprecherin bei "Fridays for Future" (германски). Посетено на 2020-01-14.
 5. Unfried, Peter (2020-02-27). „Ein Profi des Protestes“. Rolling Stone. 305: 81.
 6. 6,0 6,1 Siebert, Jasmin (2019-02-12). „Luisa Neubauer“ (германски). Посетено на 2020-01-14.
 7. Ceballos Betancur, Karin; Knuth, Hannah (2020-02-05). „Wohin am Freitag?“ (германски). Посетено на 2020-04-17.
 8. Greulich, Matthias (2019-01-29). "Wir sind laut, weil ihr uns die Zukunft klaut" – Luisa Neubauer aus Iserbrook ist Mitorganisatorin der Schülerdemos Friday for Future“ (германски). Посетено на 2020-01-14.
 9. Jessen, Elisabeth (2019-04-06). „Eine Hamburgerin ist die "deutsche Greta Thunberg" (германски). Посетено на 2020-01-14.
 10. Grünewald, Sven (2016-09-15). "Wer einmal dabei ist, bleibt dabei" (германски). Посетено на 2020-01-14.
 11. Kaiser, Mareice (2019-02-12). „Klimaaktivistin Luisa Neubauer: "Ich hoffe, dass ich nicht noch 825 Freitage streiken muss" (германски). Архивирано од изворникот на 2021-06-15. Посетено на 2020-01-14.
 12. „Klimaaktivistin Neubauer hat Bachelorstudium abgeschlossen“. DIE WELT. 2020-06-17. Посетено на 2020-11-13.
 13. Böhm, Christiane (2016-06-16). „Warum geht mich das etwas an?“. Göttinger Tageblatt (германски). Посетено на 2020-11-13.
 14. „#YouthRising und das Beharren auf einen Platz am Tisch“. Stiftung für die Rechte zukünftiger Generationen (германски). 2019-06-24. Посетено на 2020-11-14.
 15. „Fokus Wasser – Schwerpunkt Afrika – Jahresbericht 2016“ (PDF). 2017-10-01. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-11-15. Посетено на 2021-11-15.
 16. Jacobs, Luisa (2018-08-01). „Klimaschutz an der Uni: "Mit Divestment erreicht man auch die Nicht-Ökos". Die Zeit (германски). ISSN 0044-2070. Посетено на 2020-03-08.
 17. Schülerstreik: Organisatorin Luisa Neubauer im Interview. "Wir sind nicht mehr zu übersehen" Архивирано на 8 март 2021 г.. abi.unicum.de. Abgerufen am 31. März 2019
 18. Mit voller Wucht. Luisa Neubauer ist das deutsche Gesicht der Klimaproteste. Wie wurde sie zur Aktivistin einer globalen Bewegung? Eine Begegnung auf Demonstrationen in Paris und Berlin. In: Die Zeit, 14. März 2019, S. 65. Onlinefassung; abgerufen am 16. März 2019.
 19. 19,0 19,1 Connolly, Kate (2020-01-13). „Climate activist turns down Siemens' offer of seat on energy board“. theguardian.com (англиски). Посетено на 2020-01-14.
 20. „Meeting with Luisa Neubauer, according to Joe Kaeser, war is not a "PR gag" (германски). 2020-01-26. Посетено на 2021-03-18.
 21. Plickert, Philip (2019-02-16). „Grüne, Klimaschützer und Vielflieger“. faz.net (германски). Архивирано од изворникот на 2020-01-28. Посетено на 2020-01-14.
 22. Fleischhauer, Jan (2019-02-21). „Der grüne Übermensch“ (германски). Посетено на 2020-01-14.
 23. Straßner, Alexander (2019-07-11). „Ein Hilfeschrei der Jugend? Eher ein Vorbote extremistischen Denkens“ (германски). Посетено на 2020-01-14.