Лузон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лузон
Карта на Филипините со островските групи Лузон, Висајас, и Минданао.
Географија
Местоположба Југоисточна Азија
Архипелаг Филипински Острови
Вкупно острови 7.107
Поважни острови Лузон, Минданао, Миндоро, Палаван
Површина 109.965 km²
Макс. надм. височ. 2.922 m
Највисока точка Пулаг
Земја
ФИЛ
Региони Метро Манила, Бокол, Кагајанска Долина, КАЛАБАРЗОН, Централен Лузон, Кордилјера, Илокос
Најголем град Метро Манила (нас. 11.932.560)
Демографија
Население 39.500.000 (2000)
Густина 359,2
Народности Аети, Биколанци, Ибанаги, Игороти, Илокани, Капампангани, Пангасинанци, Таталози


Лузон е најголемиот и економски најразвиениот остров на Филипините. Тој е еден од трите островки групи во земјата заедно со Висајас и Минданао. Лузон како островска група освен себе како остров ги вклучува уште Батанес и Бабујанските острови на север, и Катандуанес, Мариндуке, Масбате, Ромблон, и Миндоро на југ.

Види исто така[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

карта на Лузон по региони.
  Бикол
  Кагајан Вале
  Калабарзон
  Централен Лузон
  Кордилера
  Илокос
  Метро Манила
  Мимаропа
Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ

Координати: 16°00′N, 121°00′E