Лојче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лојче
Место во Лојче-Хајнриксберг
Грб на Лојче
Лојче is located in Германија
Лојче
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Лојче-Хајнриксберг
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 39 м
Население 679  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039208
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на место Лојче во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°17′46″N 11°41′57″E / 52.29611° СГШ; 11.69917° ИГД / 52.29611; 11.69917Координати: 52°17′46″N 11°41′57″E / 52.29611° СГШ; 11.69917° ИГД / 52.29611; 11.69917

Лојче (германски: Loitsche) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Лојче-Хајнриксберг. Лојче се наоѓа околу 20 километри северно од Магдебург.

Ова е местото, каде пејачот Бил Каулиц и гитаристот Том Каулиц од Токио хотел пораснале.