Лојд Мајнор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лојд Б. Мајнор
MINOR lloyd 2012.jpg
Карл и Елизабет Науман Дин од
Станфорд Универзитетска школа за Медицина
На должноста
Стапил
декември 2012
Лични податоци
Роден(а) Литл Рок, Арканзас
Сопружник Лиза Ен Кими
Установа Универзитет Браун
Портал Office of the Dean, Stanford University School of Medicine

Лојд Брукс Мајнор (англиски: Lloyd Brooks Minor, р. 25. мај 1957 година во Литл Рок, Арканзас, САД) е американски хирург, истражувач, просветител и академски административец.[1] Од декември 2012 година, тој е декан „Карл и Елизабет Науман“ на Школата за медицина при Стенфордовиот универзитет.[2] Претходно беше проректор за академски прашања на универзитетот „Џонс Хопкинс“.[3] Мајнор, кој е експерт за внатрешното уво, е познат за класифирањето на дехисценцијата на горниот полукружен канал на увото, што претставува пореметување при кое дупка во черепот го воспалува каналот за рамнотежа во внатрешното уво.[4] Во 2010 година, Мајнор го доби златниот медал од здружението „Проспер Мениер“ за подобрување на терапијата за Мениеровата болест со користење на гентамицин.[3] Тој е член на Американскиот колеџ на хирурзи и Американската академија за отоларингологија - хирургија на глава и врат.[3] Мајнор исто така е член на Националната академија за медицина на САД.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DOME: Minor Makes the Majors“. web.archive.org. 2011-07-19. Посетено на 2020-04-12.
  2. magazine, STANFORD. „Stanford School of Medicine's New Dean, Lloyd Minor“. stanfordmag.org (англиски). Посетено на 2020-04-12.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Johns Hopkins Provost Honored With International Award - 05/17/2010“. www.hopkinsmedicine.org (англиски). Посетено на 2020-04-12.
  4. „Severe Dizziness Traced to Hole in Skull Bone“. Los Angeles Times (англиски). 1999-02-22. Посетено на 2020-04-12.
  5. „Национална академија за медицина. Список на членови“. Посетено на 11. април 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)