Лојбниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лојбниц
Место во Розенбах
Црква во Лојбниц
Црква во Лојбниц
Лојбниц is located in Германија
Лојбниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Розенбах
Основни податоци
Површина 29,64 км2
Надм. височина 299 м
Население 1.414  (31 декември 2009)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08539
Повик. бр. 037431
Портал www.leubnitz.de
Координати 50°31′0″N 12°1′40″E / 50.51667° СГШ; 12.02778° ИГД / 50.51667; 12.02778Координати: 50°31′0″N 12°1′40″E / 50.51667° СГШ; 12.02778° ИГД / 50.51667; 12.02778

Лојбниц (германски: Leubnitz) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од општината Розенбах.