Лоши Деца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоши Деца
Биографски податоци
ПотеклоСкопје, Македонија
Жанровипанк рок, ои панк, стрит панк
Период на активност(1997/98 прв настап) 2001–денес
Членови
Ивица Маневски - Жица (вокал/тапани)
Марјан Јанковски - Мане (гитара)
Златко Лазаров - Кикир (бас-гитара)
Поранешни членови
Гоце Зозински (тапани)
Емил Тодоров (гитара)
Саво Потевски (бас-гитара)
Дејан Јовановиќ - Зеко (гитара)
Горан Михајловски - Петел (тапани)
Александар Пешевски (гитара)

Лоши Деца — македонска панк рок, ои и стрит панк музичка група од Скопје. Првите почетоци на групата датираат кон крајот на деведесетите години на ХХ век, со првиот настап во 1998/97 година. На почетокот настапувале под името Солунски атентатори, а официјално под името Лоши Деца настапуваат од 2001 година. Го негуваат брзиот панк рок, ои и стрит панк звук со изразити гитарски солажи, бас-линии и тапани, а текстовите на песните се во духот на животот на улицата, Oi! и скинхед движењето, другарувањето со пиво, борбата на работничката класа и Македонија. Музичко влијание црпат од англиските ои панк бендови како Cock Sparrer, Cockney Rejects, Infa Riot, The Business, The Addicts, Blitz и др. Во 2003 остваруваат победа на Лузер Фест по што настапуваат како прва група на фестивалот Таксират, а на Таксират повторно настапуваат и во 2013 година како прва и предгрупа на култниот британски панк бенд The Exploited. Во своите бројни настапи имаат настапувано на самостојни свирки во МКЦ, на Школка во парк, скопските клубови „Вулкан“, „Кастро“, „Хавана“, на „Рок фест“, „Пиволенд“, „Велесфест“ ширум Македонија како и надвор од државните граници, во Србија на фестивалот Exit во Нови Сад и др. Зад себе имаат два студиски албума: „Начин на живот“, 2003 година и „Борбата продолжува“, 2012 година[1], а имаат подготвено и неколку нови песни за третиот студиски албум кои се објавени на EП и се изведуваат на свирки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА – ЛОШИ ДЕЦА ГО ОТВАРААТ ТАКСИРАТ 15“. Никулец. 22 декември 2013. конс. 7 октомври 2016.