Прејди на содржината

Лоцампа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бегалци

Лоцампа (што значи јужњаци на ѕонгка) е термин кој се користи за непалски бегалци кои се населиле во јужен Бутан.

Тие се класифицирани во групата на хинду народи, иако голем дел од нив се будисти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Countries at the Crossroads: A Survey of Democratic Governance. Rowman & Littlefield. стр. 92. ISBN 0742549720.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]