Лох Нес

Координати: 57°18′N 4°27′W / 57.300° СГШ; 4.450° ЗГД / 57.300; -4.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лох Нес
англ. Loch Ness
гел. Loch Nis
Лох Нес англ. Loch Ness гел. Loch Nis - Езерото Лох Нес
Лох Нес
англ. Loch Ness
гел. Loch Nis - Езерото Лох Нес
Езерото Лох Нес
Место Гори, Шкотска
Координати 57°18′N 4°27′W / 57.300° СГШ; 4.450° ЗГД / 57.300; -4.450
Вид слатко езеро
Површина на сливот 1775 км2
Земји во сливот  Шкотска
Најг. должина 40 км
Најг. ширина 2,4 км
Површина 56,4 км2
Прос. длабочина 132 м
Најг. длабочина 247,5 м
Надм. височина на површината 15,8 м

Лох Нес (англ. Loch Ness, гел. Loch Nis = „Лох Ниш“) е езеро (лох) во Горите во Шкотска. Со длабочина од 240 м и должина од околу 36 км, има најголема зафатнина на слатка вода во Британија. Образува дел од Каледонскиот каналски систем изграден од Томас Телфорд. На неговиот брег се наоѓаат остатоци од две тврдини. Многу честа појава се осцилациите на неговата површина предизвикани од диференцијалното затоплување. Уште пред многу векови почнале да се шират гласини за водно чудовиште (Чудовиштето од Лох Нес), кое живее во ова езеро, но сите тие сè уште не се докажани.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, книга 7, стр. 17