Лото НЛ-Џамбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тим Лото НЛ-Џамбо
Team LottoNL-Jumbo logo.png
Инфомации за тимот
Лоциран Холандија
Основан 1984 (1984)
Статус UCI World Tour екипа
Велосипеди Колнаго (1984–2008)
Џајант (2009–2013)
Бјанки (2014–)
Клучни кадри
Извршен директор Рихард Плуге
Историја на тимското име
 • 1984–1986
 • 1987–1989
 • 1990–1992
 • 1993–1994
 • 1995
 • 1996–2012
 • 2013
 • 2013–2014
 • 2015-
 • Квантум-Декосол
 • Суперконфекс-Јоко
 • Баклер-Колнаго
 • Вордперфект
 • Новел
 • Рабобанк
 • Бланко
 • Белкин
 • Тим Лото НЛ-Џамбо
Дрес на Лото НЛ-Џамбо

Дрес

Лото НЛ-Џамбо — професионална велосипедска друмска екипа, наследник на поранешниот Рабобанк. Екипата се состои од три дела: екипа во Светската турнеја, континентална (развојна екипа која настапува во Европската турнеја) и екипа во велокрос.

Велосипедската екипа била основана во 1984 година под името Квантум, основана околу Јан Рас, со велосипедисти главно од велосипедската екипа ТИ-Рали.[1] Со Рас како спортски директор од 1985 година натаму, главниот спонзор бил наследен од Суперконфекс, Баклер, Вордперфект и Новел, соодветно, пред Рас да потпише договор со холандската банка Рабобанк во 1996 година. Од 1984 година, екипата настапува на секое издание на Тур де Франс[2] и од воведувањето на турнеите во 1998 година, екипата отсекогаш била во највисокото ниво.[3] Истрага од холандскиот весник de Volkskrant во 2012 година заклучила дека допингот бил во најмала мера толериран, од почетоците на екипата во 1996 година, па до 2007 година.[4] Рабобанк објавил во октомври 2012 година дека ќе стави крај на спонзорството во професионалниот велосипедизам, додека екипата објавила дека сака да продолжи како „без етикета“ под нова фондација која ќе биде основана.[5] На 13 декември 2012 година било објавено дека екипата ќе учествува во 2013 година под името Бланко, со намера да најде спонзор за 2014 година или да стави крај на екипата.[6] Подоцна, бил склучен договор со електронската компанија Белкин, која го презела спонзорството од Тур де Франс 2013 до крајот на 2015 година.[7]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Енрико Баталјин (ИТА) (1989-11-17)17 ноември 1989 (воз. 26)
 Кун Бауман (ХОЛ) (1988-04-04)4 април 1988 (воз. 27)
 Џорџ Бенет (АВС) (1990-04-07)7 април 1990 (воз. 25)
 Роберт Вагнер (ГЕР) (1983-04-17)17 април 1983 (воз. 32)
 Том ван Асбрук (ХОЛ) (1990-04-19)19 април 1990 (воз. 25)
 Денис ван Винден (ХОЛ) (1987-12-02)2 декември 1987 (воз. 28)
 Јос ван Емден (ХОЛ) (1987-06-27)27 јуни 1987 (воз. 28)
 Сеп Ванмарке (БЕЛ) (1988-07-28)28 јули 1988 (воз. 27)
 Алексеј Вермелен (САД) (1994-12-16)16 декември 1994 (воз. 21)
 Мартен Винантс (БЕЛ) (1982-05-13)13 мај 1982 (воз. 33)
 Роберт Гесинк (ХОЛ) (1986-05-31)31 мај 1986 (воз. 29)
 Марк Гос (ХОЛ) (1990-11-30)30 ноември 1990 (воз. 25)
 Дилан Груневеген (ХОЛ) (1993-06-21)21 јуни 1993 (воз. 22)
 Виктор Кампенертс (БЕЛ) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
 Тван Кастелејнс (ХОЛ) (1989-01-23)23 јануари 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
 Мартејн Кејзер (ХОЛ) (1988-03-25)25 март 1988 (воз. 27)
 Вилко Келдерман (ХОЛ) (1991-03-25)25 март 1991 (воз. 24)
 Стевен Краусвејк (ХОЛ) (1987-06-07)7 јуни 1987 (воз. 28)
 Стевен Ламертинк (ХОЛ) (1993-12-04)4 декември 1993 (воз. 22)
 Том Лезер (ХОЛ) (1985-12-26)26 декември 1985 (воз. 30)
 Берт-Јан Линдеман (ХОЛ) (1989-06-16)16 јуни 1989 (воз. 26)
 Паул Мартенс (ГЕР) (1983-10-26)26 октомври 1983 (воз. 32)
 Примож Роглич (СЛО) (1989-10-29)29 октомври 1989 (воз. 26)
 Тимо Росен (ХОЛ) (1993-01-11)11 јануари 1993 (воз. 22)
 Брам Танкинк (ХОЛ) (1978-12-03)3 декември 1978 (воз. 37)
 Мике Тенисен (ХОЛ) (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 23)
 Мартен Тјалинги (ХОЛ) (1977-11-05)5 ноември 1977 (воз. 38)
 Морено Хофланд (ХОЛ) (1991-08-31)31 август 1991 (воз. 24)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
NOR Амунд Грендал Јансен Wikidata-logo S.svg 11 февруари 1994 Joker Byggtorget (2016)
ITA Енрико Баталјин Wikidata-logo S.svg 17 ноември 1989 Бардијани ЦСФ (2015)
NED Кун Бауман Wikidata-logo S.svg 2 декември 1993 SEG Racing (2015)
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg 7 април 1990 Cannondale (2014)
NED Ларс Бом Wikidata-logo S.svg 30 декември 1985 Астана (2016)
GER Роберт Вагнер Wikidata-logo S.svg 17 април 1983 RadioShack-Nissan (2012)
USA Алексеј Вермелен Wikidata-logo S.svg 16 декември 1994 BMC Development (2015)
BEL Мартен Винантс Wikidata-logo S.svg 13 мај 1982 Quick Step (2010)
NED Роберт Гесинк Wikidata-logo S.svg 31 мај 1986 Rabobank Continental (2006)
NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg 21 јуни 1993 Roompot Oranje Peloton (2015)
BEL Виктор Кампенертс Wikidata-logo S.svg 28 октомври 1991 Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
NED Тван Кастелејнс Wikidata-logo S.svg 23 јануари 1989 Baby-Dump (2015)
NED Мартејн Кејзер Wikidata-logo S.svg 25 март 1988 Veranclassic-Doltcini (2014)
NED Стеф Клемент Wikidata-logo S.svg 24 септември 1982 ИАМ (2016)
NED Стевен Краусвејк Wikidata-logo S.svg 7 јуни 1987 Rabobank Continental (2009)
NED Стевен Ламертинк Wikidata-logo S.svg 4 декември 1993 SEG Racing (2015)
NED Том Лезер Wikidata-logo S.svg 26 декември 1985 Rabobank Continental (2007)
NED Берт-Јан Линдеман Wikidata-logo S.svg 16 јуни 1989 Rabobank Development (2014)
ESP Хуан Хосе Лобато Wikidata-logo S.svg 30 декември 1988 Мовистар (2016)
GER Паул Мартенс Wikidata-logo S.svg 26 октомври 1983 Skil-Shimano (2007)
NED Дан Оливир Wikidata-logo S.svg 24 ноември 1992 De Jonge Renner (2016)
SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg 29 октомври 1989 Adria Mobil (2015)
NED Тимо Росен Wikidata-logo S.svg 11 јануари 1993 Rabobank Development (2014)
NED Брам Танкинк Wikidata-logo S.svg 3 декември 1978 Quick Step-Innergetic (2007)
NED Антван Толхук Wikidata-logo S.svg 29 април 1994 Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
NED Јос ван Емден Wikidata-logo S.svg 18 февруари 1985
BEL Гејс ван Хуке Wikidata-logo S.svg 12 ноември 1991 Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Јурген ван ден Брук Wikidata-logo S.svg 1 февруари 1983 Катјуша (2016)
BEL Флорис де Тир Wikidata-logo S.svg 20 јануари 1992 Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
NED Adriaan Janssen Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 12 декември 1995 Jo Piels (2016)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
NOR Амунд Грендал Јансен Wikidata-logo S.svg 11 февруари 1994 Joker Byggtorget (2016)
ITA Енрико Баталјин Wikidata-logo S.svg 17 ноември 1989 Бардијани ЦСФ (2015)
NED Кун Бауман Wikidata-logo S.svg 2 декември 1993 SEG Racing (2015)
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg 7 април 1990 Cannondale (2014)
NED Ларс Бом Wikidata-logo S.svg 30 декември 1985 Астана (2016)
GER Роберт Вагнер Wikidata-logo S.svg 17 април 1983 RadioShack-Nissan (2012)
BEL Мартен Винантс Wikidata-logo S.svg 13 мај 1982 Quick Step (2010)
NED Роберт Гесинк Wikidata-logo S.svg 31 мај 1986 Rabobank Continental (2006)
NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg 21 јуни 1993 Roompot Oranje Peloton (2015)
NED Паскал Енкхорн Wikidata-logo S.svg 8 февруари 1997 BMC Development (2017)
NED Стеф Клемент Wikidata-logo S.svg 24 септември 1982 ИАМ (2016)
NED Стевен Краусвејк Wikidata-logo S.svg 7 јуни 1987 Rabobank Continental (2009)
USA Сеп Кус Wikidata-logo S.svg 13 септември 1994 Рели (2017)
NED Том Лезер Wikidata-logo S.svg 26 декември 1985 Rabobank Continental (2007)
NED Берт-Јан Линдеман Wikidata-logo S.svg 16 јуни 1989 Rabobank Development (2014)
GER Паул Мартенс Wikidata-logo S.svg 26 октомври 1983 Skil-Shimano (2007)
NED Дан Оливир Wikidata-logo S.svg 24 ноември 1992 De Jonge Renner (2016)
USA Нилсон Паулес Wikidata-logo S.svg 3 септември 1996 Axeon-Hagens Berman (2017)
SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg 29 октомври 1989 Adria Mobil (2015)
NED Тимо Росен Wikidata-logo S.svg 11 јануари 1993 Rabobank Development (2014)
NED Брам Танкинк Wikidata-logo S.svg 3 декември 1978 Quick Step-Innergetic (2007)
NED Антван Толхук Wikidata-logo S.svg 29 април 1994 Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
NED Јос ван Емден Wikidata-logo S.svg 18 февруари 1985
NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg 26 јули 1993 Тим Скај (2017)
BEL Гејс ван Хуке Wikidata-logo S.svg 12 ноември 1991 Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Флорис де Тир Wikidata-logo S.svg 20 јануари 1992 Топспорт Вландерен-Балоас (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kwantum – decosol – yoko“ (на холандски). Cyclebase. http://www.cyclebase.nl/?lang=nl&news=nl&pc=normal&page=ploeg&db=m&id=KWA&yr=1984. посет. 20 март 2008 г. 
 2. „71ème Tour de France 1984“ (на француски). Memoire du cyclisme. 2008. http://memoire-du-cyclisme.net/eta_tdf_1978_2005/tdf1984.php. посет. 20 март 2008 г. 
 3. „Accès équipes Rabobank“ (на француски). Memoire du cyclisme. http://www.memoire-du-cyclisme.net/pelotons/lexsponsors.php?l=rabobank. посет. 29 септември 2009 г. 
 4. Misérus, Mark. „Doping werd getolereerd in Raboploeg“, „de Volkskrant“, 5 мај 2012 (посет. 5 мај 2012 г).
 5. „Cycling team’s reaction to new start“. Rabosport.com. http://www.rabosport.com/news/item/25803. посет. 29 октомври 2012 г. 
 6. „Raboteam continues as Blanco Pro Cycling“. volkskrant.nl. http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2698/Sport/article/detail/3362868/2012/12/13/Raboploeg-verder-als-Blanco-Pro-Cycling.dhtml. посет. 19 откомври 2012 г. 
 7. „Belkin signs sponsorship deal with Blanco“. Cycling News. Future Publishing. http://www.cyclingnews.com/news/report-belkin-signs-sponsorship-deal-with-blanco. посет. 1 јуни 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]