Лостау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лостау
Место во Мезер
Црква во Лостау
Црква во Лостау
Грб на Лостау
Лостау is located in Германија
Лостау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Општина Мезер
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.911  (31 декември 2006)
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039222
Портал www.gemeinde-lostau.de
Координати 52°13′0″N 11°45′0″E / 52.21667° СГШ; 11.75000° ИГД / 52.21667; 11.75000Координати: 52°13′0″N 11°45′0″E / 52.21667° СГШ; 11.75000° ИГД / 52.21667; 11.75000

Лостау (германски: Lostau) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Мезер.