Лоренцо Ебесилио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоренцо Ебесилио
Loc-Anzi (3).jpg
Лични податоци
Полно име Лоренцо Лерој Ебесилио
Роден на 24 септември 1991 (1991-09-24) (31 г.)[1]
Роден во Хорн, Холандија
Држава  Холандија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2013 Ајакс Ајакс 38 (9)
2013–2015 Металург Донецк Металург Донецк 6 (0)
2013–2014Габала Габала 32 (8)
2014–2015Мордовија Мордовија 10 (2)
2015–2017 Анжи Анжи 38 (3)
2017–2018 АПОЕЛ АПОЕЛ 37 (10)
2018– Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 3 (0)
Репрезентација
2007–2008 Холандија Холандија 17[2] 8 (0)
2009–2010 Холандија Холандија 19[2] 8 (1)
2011 Холандија Холандија 21 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 септември 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21 February 2011

Лоренцо Ебесилио (роден на 24 септември 1991 година) — холандски фудбалер, играч од средниот ред на Црвена ѕвезда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lorenzo Ebecilio Profile“. UEFA.com. Посетено на 2 January 2011.
  2. 2,0 2,1 „Lorenzo Ebecilio“. UEFA.com. Посетено на 21 February 2011.