Лоренцо Ариаудо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоренцо Ариаудо
Ariaudo.JPG
Лични податоци
Роден на 11 јуни 1989 (1989-06-11) (32 г.)
Роден во Торино, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Фрозиноне Фрозиноне
Број 15
Младинска кариера
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2010 Јувентус Јувентус 3 (0)
2010-2014 Каљари Каљари 81 (1)
2014-2016 Сасуоло Сасуоло 7 (0)
2015Џенова Џенова 0 (0)
2016Емполи Емполи 5 (0)
2016- Фрозиноне Фрозиноне 90 (5)
Репрезентација
2009-2010 Италија Италија 21 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Лоренцо Ариаудо (роден на 11 јуни, 1989 година во Торино) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Фрозиноне.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]