Прејди на содржината

Лоренцовото масло (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лоренцовото масло (англиски: Lorenzo's Oil) е американски филм од 1992 година, во режија на Џорџ Милер. Главните улоги ги толкуваат: Ник Нолти, Сузан Сарандон, Питер Јустинов, Лора Лини итн.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Филмот е снимен според вистинит настан од 1985 година. Аугусто Одоне и неговата сопруга Михаела се обидуваат да пронајдат лек за ретката болест од која боледува нивниот седумгодишен син Лоренцо, која страда од дегенеративно пореметување на нервниот систем.[1]

  1. „Лоренцовото масло“, Антена, број 884, 5.6.2015, стр. 18.