Лопи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лопите или Доја е слабо позната етничка група во Бутан. Бутанците веруваат дека овие се староседелци на Бутан, но антрополозите сè уште не се согласиле за оваа теорија. Лопите живеат во долината на Самце и во близина на Пунцхолинг и се вкупно 1000 поединци. Тие се дел од тибето-бурманските народи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]